Akú hypotéku máme šancu získať s príjmom 700 a 800 eur v čistom?

Zodpovedané
3. aug 2022

Dobrý deň,

mám 34 rokov a som vydatá. Manžel a aj ja pracujeme na TPP. Máme 3 neplnoleté deti (15, 9, 4) a chceme žiadať o hypotéku vo výške 120 000 eur. Ručiť môžem iba kupovanou nehnuteľnosťou.

Môj čistý príjem je cca 700 eur, manželov čistý príjem cca 800 eur.

Máme šancu získať hypotéku?

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri príjme 1500€ mesačne v čistom vám to bohužiaľ nevyjde. Banky čo sa týka príjmu rátajú 2 základné podmienky, podľa ktorých vypočítajú maximálnu výšku úverových produktov + maximálnu mesačnú splátku.

Maximálna výška sa vypočítava ako 8-násobok čistého ročného príjmu, teda vo vašom prípade to je 1500x12x8, čo sa rovná 144 000€. Podľa tejto podmienky spĺňate nárok na výšku úveru/úverov 120 000€.

Maximálna výška mesačnej splátky sa počíta ako odrátanie životných miním z mesačného čistého príjmu, potom odrátaním rezervy 40% a následne banka ráta so stress-testom, čo je simulované navýšenie úrokovej sadzby o 2% - tým banka sleduje, či by ste dané úvery vedeli splácať aj keby sa úroky v budúcnosti zvyšovali.

Vo vašom prípade z príjmu 1500€ musíme odrátať približne 720€ (životné minimá na vás piatich), potom 312€ (40%-ná rezerva) a zvýši sa vám 468€ mesačne. Do limitu 468€ sa musia zmestiť všetky vaše mesačné splátky úverov po započítaní simulovaného navýšenia sadzby o 2%. Ak rátame, že by ste dostali v banke úrok napríklad 2,8%, musíme rátať s úrokom 4,8% aby to v bankách prešlo. Maximálne by ste mali vo vašom prípade nárok na 89 000€ (pri tejto výške vychádza splátka úveru pri sadzbe 2,8%+2% na 30 rokov - 467€ mesačne, čo je tesne pod vašim limitom.

Ak by ste si chceli kúpiť nehnuteľnosť v cene 120 000€, potrebovali by ste buď 31 000€ vlastných zdrojov, navýšiť si pomerne výrazne príjem alebo so sebou zobrať do úveru ďalšieho ručiteľa, aby ste si navýšili mesačný akceptovateľný príjem.

Pre viac informácií mi napíšte mail alebo si prečítajte články na našej webovej stránke o hypotéke na byt a hypotéke na dom. Dočítate sa tu všetky potrebné informácie k týmto témam (základné podmienky, získanie 90%-ného financovania, ako dofinancovať hypotéku, prekážky a postup pri hypotéke a veľa ďalšieho):

https://relyon.sk/hypoteky/hypoteka-na-byt/
https://relyon.sk/hypoteky/hypoteka-na-dom/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk