Akú vysokú hypotéku mám šancu dostať, keď zarábam 1 040 eur v hrubom?

Zodpovedané
28. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som si vziať hypotéku a kúpiť byt. Potrebovala by som hypotéku vo výške 60 000 eur

V akej výške by mi na základe môjho hrubého príjmu 1 040 eur vedeli poskytnúť hypotéku?

Mám jeden spotrebný úver, jeho zostatok je nejakých 1600 eur a mesačná splátka je 120 eur. Žiadne iné úvery nemám, ani poplatky v podobe paušálov, žiadne poistky. Som bezdetná, pracujem v zahraničí 9 rokov.

Bolo by dobré ten spotrebný úver splatiť a až potom žiadať o hypotéku?

Keďže na dofinancovanie tých 20% by som potrebovala ďalší úver. Rezervu mám iba 6000 eur. Bola by som radšej, keby na dofinancovanie tých 20 %,mi banka poskytne spotrebný úver.

Ďakujem

Dobrý deň,

chýba mi ešte niekoľko informácií, aby som si bol istý, či Vám radím správne.

V prvom rade môže byť problém aj so zahraničným príjmom, keďže píšete, že už 9 rokov pracujete v zahraničí. Treba určite si toto preveriť, či Vaše príjmy budú banky akceptovať (dôležité je v akej krajine pracujete, v akom sektore - aj kvôli pandémii a pod.).

Okrem iných ďalších informácií, ktoré chýbajú je samozrejme aj dôležité, aká je kúpna cena a hodnota nehnuteľnosti (aspoň tieto základné informácie by bolo vhodné pri prepočtoch zohľadniť). Budem vychádzať z toho, že tých 60 000 EUR, ktoré chcete hypotéku, je 80% z kúpnej ceny /hodnoty nehnuteľnosti - 75 000 EUR/.

Pokúsim sa Vám odpovedať aspoň všeobecne. Ak zohľadníme, Váš čistý príjem cca 730 EUR/mesačne, tak Váš maximálny úverový limit by nemal byť pri veku okolo 35 rokov (čo tiež nie je uvedené) cca 70 000 EUR - z tohto pohľadu by hypotéka, ktorú potrebujete, teda cca 60 000 EUR bola OK.

Zároveň Vaše mesačné úverové splátky by mali byť cca 310 EUR mesačne. Teda mesačná splátky hypotéky a aj spotrebného úveru na dofinancovanie, by nemali dokopy prekročiť túto splátku. Pritom rátam, že teda úver, ktorý teraz máte si vyplatíte z vlastných zdrojov, resp. sa v procese financovania môže aj refinancovať. Asi tušíte, že ak banka bude uplatňovať tieto obmedzenia nariadené Národnou bankou Slovenska, tak si nemôžete nechať úvery 3.

Ak teda banka Váš príjem akceptuje v plnej miere (naozaj si to treba ešte overiť, keďže ide o zahraničný príjem), založíte nehnuteľnosť s kúpnou cenou a hodnotou cca 75 000 EUR, tak by to mohlo vyzerať napr. takto (záleží aj od konkrétnej banky a fixácie):

  • vyplatenie spotrebného úveru z vlastných zdrojov 60 00 EUR - 1600 - ostane ešte rezerva 4400 EUR
  • hypotéka 60000 EUR, splatnosť 30r (ak je vek okolo tých 35 rokov), splátka cca 190 EUR
  • spotrebný úver 10000 EUR na 8r schválený zvýhodnene na účel dofinancovania kúpnej ceny - splátka sa pri týchto zvýhodnených spotrebných úveroch pohybuje dnes v lepšom prípade od 120 EUR (môže tak však byť aj viac, čo už by pri limite splátok do cca 310 EUR, mohlo robiť problém).
  • ak by ste "splašili" ešte 600 EUR, tak by ste už nepotrebovali brať si žiaden ďalší úver (keďže ešte po vyplatení aktuálneho malého úveru Vám zostane cca 4400 EUR).

Riešení však môže byť viac. Možno stojí za zváženie aj využitie napr. úveru stavebnej sporiteľne, čo nie je až tak výhodné ako hypotéka, avšak umožňuje to napr. dlhšiu splatnosť, než spotrebné úvery.

V každom prípade, ak sa chcete lepšie poradiť, tak prípadne napíšte mailom, alebo si dohodnite nejaké stretnutie v banke či s nejakým finančným odborníkom. Prejdite si určite aj to, že máte tie príjmy zo zahraničia. Tiež si prejdite aj rôzne alternatívy financovania, resp. ja vždy s klientmi riešim ponuky z viacerých bánk.

Aj keď to vyzerá, že sadzby sú podobne nízke všade, financovanie môže mať v rôznych bankách určité odchýlky.

Držím palce.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk