Akým priemerom mi bude preplatená dovolenka po rodičovskej?

Zodpovedané
2. júl 2023

Dobrý deň,

u zamestnávateľa pracujem na dobu neurčitú od roku 2018. Dňa 15.1.2021 som nastúpila na MD a následne na RD. V septembri 2023 chcem nastúpiť naspäť do práce, najprv však budem čerpať dovolenku 25 dní.

Akým priemerom mi bude preplatená dovolenka?

Bude to priemerom za prvý kvartál 2021 alebo základnou hrubou mzdou?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa §134 pravdepodobným.

Ak si dovolenku budete čerpať hneď po skončení RD, alebo v rozhodujúcom období by ste neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, použije sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok.

Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

S prianím pekného dňa,
Lenka