Dáva mi zamestnávateľ menej ako je minimálna hodinová mzda?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

prechádzam z 8-hodinového pracovného úväzku na 6-hodinový. Doteraz som mala mzdu vyjadrenú v sume za mesiac, teraz mi zamestnávateľ dáva hodinovú mzdu - 4,6 eur na hodinu. Na internete som našla, že minimálna hodinová mzda je pri 30 hodinách týždenne 5,364 eur.

Dáva mi zamestnávateľ menej ako je minimálna hodinová mzda?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte v pracovnej zmluve dohodnutý kratší týždenný pracovný čas podľa § 49 Zákonníka práce, suma hodinovej minimálnej mzdy sa z dôvodu Vašej práce na kratší pracovný čas nezvyšuje. Vtedy sa vychádza z hodinovej minimálnej mzdy, platnej pre ustanovený týždenný pracovný čas.

Ak by ste pracovný čas mali podľa § 85 rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonávate prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke a máte pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke, alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne, tak vtedy sa počíta spôsobom aký ste napísali.

S prianím pekného dňa,
Lenka