Koniec predĺženej rodičovskej dovolenky, nástup do práce a ďalšie tehotenstvo. Ako postupovať?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

ďakujem za zodpovedanie mojej otázky spred pár mesiacov, ktorou ste mi veľmi pomohli https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Teraz mám súvisiacu, ale detailnejšiu:

V júni 2024 mi končí predĺžená RD na syna, ktorý dovŕši 6 rokov. Následne by som mala nastúpiť do práce. U môjho "súčasného" zamestnávateľa som zamestnaná od roku 2014. Výšku materskej z prvého tehotenstva som mala maximálnu možnú. Aktuálne plánujeme tehotenstvo v spolupráci s CAR t.j. nevieme, či to vyjde alebo nevyjde.

1. Koľko nevyčerpanej dovolenky sa mi nahromadilo u zamestnávateľa?

Počíta sa to len za 3 roky, t.j. do dĺžky "štandardnej" MD + RD do 3 rokov veku dieťaťa, alebo sa to počíta aj za roky predĺženej RD t.j. za 6 rokov?

2. Ktoré riešenie je lepšie z hľadiska výšky potenciálnej materskej?

Mám si najprv vyčerpať nahromadenú dovolenku a až potom nastúpiť do práce?

Je výhodnejšie nastúpiť do práce čím skôr, aby som mala príjem?

3. Môžem urobiť to, že z pôvodného zamestnania by som čerpala nahromadenú dovolenku a uzavrela novú pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom a materskú by som potom žiadala z pôvodného zamestnania nakoľko v novom by som nesplnila podmienku minimálnej dĺžky nemocenského poistenia?

4. Vzhľadom na zdravotný stav syna by som mohla požiadať aj o opatrovateľský príspevok.

Ako ten zamieša karty?

Je tam obmedzená výška príjmu resp. druhu úväzku?

Ako je to najrozumnejšie skombinovať, aby bola výška materskej najvyššia možná?

Ak by bol príjem zo zamestnania vyšší ako OP + čiastočný úväzok, tak radšej nastúpiť do práce a kombináciu OP a práce nechať ako poslednú alternatívu?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Nárok na dovolenku mohol vzniknúť iba za obdobie na materskej dovolenke. Nárok počas rodičovskej dovolenky nevzniká.

2. Môžete aj jedno aj druhé. Obidve môžu mať vplyv na prípadné nové materské pokiaľ sa pracovný pomer neukončí, ale aj záleží kedy by ste nastúpili na novú materskú.

3. Pokiaľ pôvodný pracovný pomer v čase žiadania o materské bude aktívny (neukončený), tak áno.

4. Nie je vylúčené súčasné poberanie opatrovateľského príspevku (OP) a materskej, ale materská ovplyvní výšku opatrovateľského. Nevylučuje sa súčasné poberanie OP a rodičovského príspevku. Takisto ak by ste popri OP pracovali, ak je teda opatrovaným nezaopatrené dieťa, peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži o sumu, ktorou príjem opatrovaného prevyšuje trojnásobok sumy životného minima, ak príjem prevýši OP zanikne.

5. Riešenie by bolo ukončiť súčasný pracovný pomer v tehotenstve, po RD čerpať dovolenku, príp. pracovať, či PN. Zamestnať sa u nového zamestnávateľa, platiť nemocenské poistenie minimálne 90 dní z vysokého vymeriavacieho základu, následne do nástupu na novú materskú možná PN v prípade zdravotných problémov.

S prianím pekného dňa,
Lenka