Manželka poberá dávku v nezamestnanosti. Má nárok na materskú?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

manželka bola od roku 09/2020 do 08/2023 zamestnaná. Od septembra 2023 je evidovaná na úrade práce a poberá dávku v nezamestnanosti (podporu).

Ak teraz otehotnie, má nárok na materskú?

Ak áno, z ktorého roku sa bude počítať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by otehotnela do pol roka od skončenia nemocenského poistenia, mala by nárok na materské z ochrannej lehoty.

Ak nebola na rodičovskej dovolenke, nemocenské poistenie zaniklo dňom skončenia pracovného pomeru. Ak pracovný pomer skončil v 8/2023, rozhodujúce obdobie bude rok 2022 z príjmov z TPP.

S prianím pekného dňa,
Lenka