Ovplyvní mi krátenie mzdy priemernú hodinovú mzdu, z ktorej sa počíta dovolenka?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

v polovici septembra som nastúpila po rodičovskej dovolenke späť do práce. Keďže nastal problém na strane zamestnávateľa, pre ktorý som nemohla vykonávať prácu 5 dní, tak mi krátil mzdu a preplácal len 60% z hrubej mzdy.

Do konca roka si musím vyčerpať starú dovolenku, približne 30 dní.

Ovplyvní mi toto krátenie mzdy priemernú hodinovú mzdu, z ktorej sa počíta dovolenka?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri výpočte priemeru na dovolenku sa vychádza z predchádzajúceho kalendárneho štvrťroka, za ktorý sa zisťuje priemerný zárobok.

Priemerný zárobok sa vypočíta ako podiel hrubej mzdy a odpracovaných hodín v rozhodujúcom období a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta. V prípade, že ste v predchádzajúcom štvrťroku poberali už len 60 % mzdy, Váš priemerný zárobok bude nižší.

Ak máte kolektívnu zmluvu, pri takýchto prípadoch sa odporúča dohodnúť aj na inom spôsobe určenia priemernej mzdy. Skúste sa informovať u zamestnávateľa.

S prianím pekného dňa,
Lenka