Z čoho bude manželovi vypočítaná otcovská dovolenka, ak bol nepretržite 15 rokov poistený ako SZČO, živnosť pozastavil a následne sa zamestnal?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a manžel by rád nastúpil na otcovskú dovolenku, kedy ja si požiadam o zrušenie rodičovského príspevku.

Z čoho bude manželovi vypočítaná otcovská dovolenka, ak nepretržite bol aktívne sociálne poistený ako SZČO asi 15 rokov a túto živnosť pozastavil a následne sa zamestnal?

Zamestnaný je 4 mesiace pred nástupom na otcovskú dovolenku.

Bude vypočítaná dávka zo SZČO 1 rok pred nástupom na OD, alebo z vymeriavacieho základu zo zamestnania posledné 4 mesiace pred nástupom na OD?

Živnosť je iba pozastavená, nezrušená.

Keď si nebudem nárokovať na žiadne dávky, ani platenie zdravotných odvodov štátom (platiť si ich budem sama), môžem nastúpiť do zamestnania až v deň 3. narodenín dieťaťa, aj keď manžel bude na otcovskej dovolenke a ja nebudem poberať žiadnu dávku?

Nemôžem mať problém kvôli tomu v zamestaní?

Manžel by samozrejme počas doby poberania OD nevykonával žiadnu zárobkovú činnosť.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie z ktorého sa vypočíta materské bude z TPP = zamestnávateľa, ak platil zamestnávateľ na nemocenské poistenie viac ako 90 dní.

Nastúpiť môžete do zamestnania až po skončení rodičovskej dovolenky, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa, aj keď už nebudete poberať rodičovský príspevok. To sa nevylučuje.

S prianím pekného dňa,
Lenka