Skoro 3-ročný syn má EEG diagnózu. Ako by mala vyzerať jeho strava?

Zodpovedané
2. máj 2024

Dobrý deň,

synovi nedávno zistili EEG reflux (neustále choroby, zápaly stredného ucha, atrofia mandlí, bolesť bruška). Berie lieky a má mať diétu. Avšak si niesom celkom istá. Dostali sme zoznam potravín na vylúčenie a ak dobre chápem, tak nemôže tučné mliečne potraviny. Doteraz mal ešte Sunar mliečnu formulu. Robím doma kefír z kravského mlieka + huby. Kefír miluje.

Mám všetky mliečne výrobky kupovať nízkotučné a formulu vymeniť na 1,5% mlieko?

Na zozname na vyradenie máme syr.

Nemôže ani light?

Ešte nedovŕšil 3 roky, ale navštevuje škôlku.

Bude stačiť, ak sa dohodnem, aby mu nedávali cesnakovú, paradajkovú, paprikovú a cibuľovú nátierku a ani kakao?

V podstate tam nejedia vyprážané.

Alebo mu radšej mám doma pripravovať menu?

Doma bude mať vyradené všetko nevhodné.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri refluxe je dôležité okrem vynechania dráždivých potravín aj dodržiavať určitý režim, teda jesť pravidelne. U takto starých detí teda 5x denne. A neprejedať sa. Nie je vhodné hneď po jedle si ľahnúť. Na spanie je dobré mať zvýšenú polohu (chrbát podložený vankúšom). Pokiaľ Váš syn v škôlke spí, odporúčam dohovoriť sa, aby mu vankúš poskytli, alebo mu dovolili mať vlastný vankúš navyše.

Čo sa týka mliečnych výrobkov, vyhýbajte sa tým najtučnejším, teda smotanovým jogurtom, smotanovotvarohovým krémom, veľmi tučným syrom typu gouda. Light syry odporúčam podávať v menšom množstve. Sedliacky jogurt aj batoľacie mlieko dávať môžete. Od dvoch rokov veku sa všeobecne odporúča uprednostňovať mlieko polotučné bez ohľadu na zdravotné ťažkosti.

Skúste sa v škôlke dohovoriť, aby synovi nedávali vami uvedené dráždivé pokrmy. Ak bude na obed pokrm s veľkým obsahom dráždivej zložky (rajská polievka, omáčka), či by si namiesto toho mohol priniesť vlastný pokrm z domova. Všetko je o dohovore. Možno bude škôlke viac vyhovovať, aby si syn nosil všetko vlastné. Niekedy v škôlke potrebujú potvrdenie od lekára, ak majú pripravovať pre dieťa iné jedlo ako majú ostatní.

Na záver ešte zhrniem, čo patrí medzi najdráždivejšie potraviny z hľadiska refluxu: čokoláda, kofeínové nápoje (vrátane čierneho čaju), kyslé potraviny (citrusy, ovocné džúsy, paradajky,...), vyprážané a tučné jedlá, ostro korenené jedlá, sýtené nápoje.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz