Koľko umelého mlieka má piť ročné dieťa?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom kŕmenia umelým mliekom. Ročný syn na svoj vek vypije veľa umelého mlieka. So stravou je to ako na húsenkovej dráhe. Raz sa naobeduje dobre, inokedy potrebuje zapiť umelým. Celkovo veľa nepoje, len umelé mlieko pýta. Pije 180 ml.

Ráno - buď hneď ako vstane alebo za hodinu UM.
Desiata - kapsička, ovocie, chlebík, jogurt (záleží podľa zobudenia časovo).
Obed - ak zje dobre, tak nedostane pred spaním. Ak málo, tak dostane 180 ml.
Po spánku buď mlieko alebo olovrant - ovocie, kapsička.
Večera - cereálna ovocná kaša, na spánok 150 - 180 ml (záleží ako sa naje).
V noci - niekedy o 3 - 4:00 ešte pýta 180 ml.

Každý deň je to inak. On by aj jedol, stále od nás z taniera pýta. Medzi tie svoje jedlá ešte odjedá naše kúsky. Vo svojej stoličke na jedenie neobsedí.

Čo máme upraviť?

Koľko umelého mlieka by mal ešte piť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate je OK okolo tých 500 ml s tým, že by to nemalo zasahovať do ostatnej stravy. Mlieko samozrejme zaplní žalúdok a dieťa potom nechce bežnú stravu (ktorá však obsahuje dôležité živiny).

Nočné a predspánkové mlieko by som nechala a snažila sa znížiť mlieko po spánkoch a po obede. Začala by som tým poobedným pospánkovým, potom ranným.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička