Z čoho sa mi bude rátať podpora v nezamestnanosti, keď som počas rodičovskej pracovala na dohodu?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

práca na TPP od februára 2016. Nástup na materskú dovolenku 7.5.2021, následne rodičovská dovolenka (22.6.2024 koniec RD, dcérka dosiahne 3 roky).

Počas rodičovskej dovolenky som s firmou, kde som na TPP zamestnaná uzatvorila dohodu o vykonaní práce podľa §226 na max. 350 hodín od dňa 24.5.2022 - 31.12.2022.

V roku 2023 znova uzatvorená dohoda podľa §226 od 11.1. - 31.12.2023. Zarobila som si v čistom cca 1500 EUR za obdobie 2022 a 2023. Dohoda uzatvorená aj pre rok 2024, ale zatiaľ žiadny príjem a ani nebude. Dohodu ukončím najneskôr k 22.6.2024 kedy mi končí aj rodičovská dovolenka (dcérka bude mať tri roky).

Zamestnávateľ sa rozhodol, že ruší moju pozíciu, takže už do práce nenastúpim a k 22.6.2024 bude pracovný pomer ukončený s tým, že mi v mesiaci jún 2024 preplatia dovolenku plus odstupné 3 mesiace podla §76 ods.2 zákon a plus odstupné 3-mesačné nad rámec.

Plánujem sa zaevidovať na úrade práce od 23.6.2024 a požiadam o podporu v nezamestnanosti.

Z akého obdobia mi Sociálna poisťovňa vypočíta výšku podpory?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Čiže z príjmu za posledné dva roky keď požiadate o dávku v nezamestnanosti.

Ak sa jednalo o dohodu s pravidelným príjmom (odvádzalo sa z nej aj poistenie v nezamestnanosti), tieto dohody môžu ovplyvniť výpočet dávky v nezamestnanosti.

Ak za posledné dva roky pred evidenciou by ste boli počas pracovného pomeru celú dobu iba na rodičovskej dovolenke, dávka v nezamestnanosti by sa počítala z platu pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka