V akej čiastke musím vyplatiť manžela pri vysporiadaní po rozvode?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa u Vás informovať ako by sa mal po rozvode vysporiadať dom. Pozemok som kúpila ja ešte pred manželstvom, tiež som zobrala len na moje meno prvú hypotéku (100 000 EUR), vybavila stavebné povolenie (všetko len na moje meno). Počas stavby domu sme sa zobrali a kolaudácia bola len na moje meno, aj keď sme už boli manželia. Neskôr sme zobrali druhú hypotéku (30 000 EUR) už na nás oboch. Polovica z toho išla na dorábky okolo domu a polovica do manželovho podnikania.

Momentálne má dom s pozemkom hodnotu okolo 220 000 EUR. Zostatok jednej hypotéky je 80 000 EUR a druhej spoločnej 25 000 EUR.

Koľko by som mala manželovi vyplatiť, keď tu chcem zostať bývať?

Máme 2 deti, ktoré by boli v mojej starostlivosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

na zodpovedanie otázky mám málo informácií.

Pozemok pod domom celkom jednoznačne nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ten patrí iba Vám). Dom spadá do BSM iba za predpokladu, že vznikol až za trvania manželstva (k vzniku domu dochádza, keď je zrejmé usporiadanie miestností prízemia domu /t. j. keď sú postavené zvislé múry prízemia/). Skutočnosť, že stavebné povolenie bolo vydané iba na Vaše meno, nehrá v tomto prípade rozhodujúcu úlohu.

Ak dom spadá do BSM, mal by mať Váš manžel nárok v princípe na polovicu hodnotu domu (pričom táto suma sa bude zvyšovať/znižovať podľa toho, kto z vás koľko svojich peňazí/energie investoval do domu a jeho údržby, do starostlivosti o rodinu, kto v akej miere splácal úvery, hradil bežné náklady domácnosti a pod.).

Ak dom nespadá do BSM, mal by mať Váš manžel nárok na vrátenie hodnoty toho, čo do Vášho domu investoval. Táto suma by sa teoreticky mala znížiť o ekvivalent toho, čo od Vás bezodplatne dostal - keďže predpokladám, že ste v dome žili spoločne, išlo by o akési nájomné za možnosť užívať dom.

Odporúčala by som Vám, aby ste v tejto veci bez odkladu oslovili advokáta.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk