Budem mať nejaké výhody, keď si založím živnosť počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

som na predĺženom rodičovskom príspevku z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Ešte mám pred sebou rok a pol tejto rodičovskej dovolenky.

Sú nejaké výhody, keď si založím živnosť počas rodičovskej dovolenky oproti tomu, keby som si založila živnosť až po jej skončení?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznik povinnosti platenia sociálnych odvodov sa posudzuje na základe podaného daňového priznania za celý rok. To platí na každú živnosť.

V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ale ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne.

Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na Vás, či budete platiť preddavky. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO. Ak by ste mali živnosť až po rodičovskom, tak by ste hneď začali platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka