Budem mať nárok na to isté pracovné miesto aj po návrate z predĺženej rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

pred mojím nástupom na materskú dovolenku sme sa so zamestnávateľom dohodli, že mi bude držať pracovné miesto. Žiaľ, si musím rodičovskú dovolenku predlžovať z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.

Budem mať nárok na to isté pracovné miesto aj po návrate z predĺženej rodičovskej dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko.

Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa má právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mala alebo ktoré jej vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Toto ustanovenie sa v plnej miere vzťahuje na Vás aj v prípade predĺženej rodičovskej dovolenky.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk