Aký má byť jedálniček pri laktózovej intolerancii a kvasinkovej infekcii?

Zodpovedané
24. apr 2019

Dobrý deň,

mám HIT a laktózovú intoleranciu. Už štyri mesiace riešim opakujúcu sa kvasinkovú infekciu.

Aké druhy jedla by som mala vynechať a čo by som mala do jedálnička zaradiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

kvasinková infekcia je premnoženie patogénov (kvasiniek) na koži alebo sliznici úst, čreva, pohlavných orgánov.

Kvasinky sú súčasťou ochrannej mikroflóry. Premnoženie nastáva, ak dochádza k nerovnováhe mikrobiómu. Mikrobióm môže byť natoľko poškodený, že zastaví funkciu diaminoxidázy, ktorá rozkladá histamín.

K nerovnováhe mohlo prísť aj kvôli nezistenej laktózovej intolerancii, kedy je veľmi dôležité dopĺňať probiotickú baktériu Lactobacillus acidophilus.

V skratke, všetko spolu súvisí. Problém nastáva ak vám histamínová intolerancia nedovoľuje prijímať väčšinu bielkovinových jedál. Kvasinky sa živia sacharidami a tie by sa mali pri ich premnožení obmedziť. Nájsť rovnováhu medzi jednotlivými makro a mikroživinami môžeme spolu, keďže sa jedná o individuálne nastavenie.

Všeobecné rady už pri takýchto komplikovaných kombináciach neviem odporučiť. Preto ma neváhajte kontaktovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/