Môžem podstúpiť augmentáciu, keď mám málo železa?

Zodpovedané
18. dec 2021

Dobrý deň,

zvažujem augmentáciu pŕs, ale mám málo železa.

Môžem i napriek tomu podstúpiť operáciu?

Aké hodnoty železa sú prípustné pre operáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

málo železa - neuvádzate konkrétnu hodnotu a ani vzťah ostatným parametrom. Znížené, alebo zvýšené parametre v krvných testoch pred operáciou posudzuje špecialista /internista/ obvodný lekár a na ich základe sa vyjadtí, či operácia v celkovej anestézii nie je pre Vás v nejakom smere riziková.

Nízku hladinu "železa" môžete mať jednak z neznámeho krvácania, z menštruácie, straty cez tráviaci trakt, nedostatočná výživa alebo vstrebávanie živín z rôznych príčin.
Poruchy rovnováhy vnútorného prostredia môžu mať rôzne príčiny, choroby, alebo to môže byť len chybný výsledok testu, ktoorý treba zopakovať.

Posudzuje sa tiež vývoj týchto hladín a tiež vplyv na konkrétny typ zákroku, jeho dĺžku očakávané kkrvné straty.

Ak sa zistí príčina, potom okrem špecialnej liečby sa doporučuje doplniť chýbajúce zložky v potrave a testy sa po určitom čase zopakujú.

Preto by sa predoperačné vyšetrenia mali robiť v dostatočnom predstihu, aby sme vedeli zareagovať správnymi doplňujúcimi vyšetreniami a prípadne liečbou.

Ku konkrétnym hodnotám sa musí vyjadriť vyššie uvedený špecialista.
Samotná vysoká alebo nízka hodnota často skrýva iný problém.

Pre štúdium:
https://www.klinickabiochemia.sk/download/bioch...