Súvisia problémy s pankreasom a oslabená imunita s HIT, BKM, laktózovou intoleranciou?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

v minulosti mi bola zistená intolerancia na BKM (z krvi), slabá laktózová intolerancia (z dychového testu). Najnovšie mi alergologička diagnostikovala HIT (z krvi - DAO, DAO f), mierne zvýšené amylázy, deficit B- lymfocytov (chodím na pichanie injekcií na obnovu imunity), znížený vitamín D. Špecifické igE a transglutamináza boli v poriadku.

Momentálne som už mesiac na bezmliečnej a nízkohistamínovej diéte (poctivo). Symptómy sa trošku zlepšili, avšak konzistencia stolice je kašovitá a objemná, občas ma párkrát za deň aj preženie. Nebývam vôbec chorá, dokonca sú deti a muž častejšie chorí než ja, tak si neviem vysvetliť tú oslabenú imunitu.

Môže to mať toto všetko súvis s pankreasom a mierne zvýšenými amylázami, alebo mám hľadať príčinu v niečom inom?

Mám vyskúšať vyšetrenie na gastre?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby sme si to trochu upratali, tak za diagnózu môžeme považovať laktózovú intoleranciu. To je zdravotný problém, ktorý treba liečiť inak sa nabaľujú syndrómy súvisiacie s trávením a vstrebávaním.

Slabá laktózová intolerancia neviem či existuje. Možno skôr hraničná. Ak už vyšla pozitívna na hranici alebo viac či menej - považujte to za pozitívne a diétu dodržujte. Pri laktózovej intolerancii často zároveň vzniká problém aj s neznášanlivosťou celej molekuly mlieka a ten vie časom vymiznúť. Avšak nie úplne a môže to trvať roky pocitvej diéty so správnou výživou na obnovu črevnej steny.

Diagnostika HIT z krvi nie je úplne poctivý nález. Hodnoty sú časovo premenlivé a závisia od toho, čo ste práve jedly za posledných pár hodín. Lepší a presný výsledok je z histológie teda odberu z tkaniva v čreve počas gastrofibroskopie.

Neznášanlivosť mlieka súvisí so zápalom pankreasu ale aj žlčníka. Treba preto navstivt gastro a skontrolovať stav orgánov sonom, prípadne inak ako určí lekár.

Znížená imunita a deficit vitamínu D môže súvisieť s nevstrebávaním živín pri intoleranciach.

Mesiac diéty je krátke obdobie. Ale je dobré, že pociťujete zlepšenie. Stav stolice je najlepší subjektívny ukazovateľ a pokiaľ tá nebude v poriadku, nepovažujeme stav za stabilizovaný. Stabilizovanie trvá minimálne 6 týždňov až 3 mesiace - v závislosti od závažnosti ochorení.

Odporúčam náštevu gastroenterlógie a aj jej správny výber. Taktiež protizápalovú, bezvyškovú stravu, úpravu varením. S vylúčením potravín pri HIT buďte opatrná, aby ste si moc neobmedzili stravu a nedostali sa tak do väčších zdravotných ťažkosti.

Ak budete potrebovať viac poradiť, tak som vám k dipozícii mailom/konzultácia.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/