Aká bude moja výplata, keď som čerpala dovolenku?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

od 2.5.2024 čerpám dovolenku 50 dní, vychádza mi to nastúpiť do práce v strede júla. Dnes som bola podpísať úpravu hrubej mzdy na 1100 EUR pri 7- hodinovej službe.

Pracujem ako pokladníčka v Kauflande, preto robím 7-hodinové zmeny. Celý máj, jún a polovicu júla čerpám dovolenku.

Aká bude moja výplata v júni, keď od 2.5.2024 čerpám prvý mesiac dovolenku?

My musíme odrobiť týždenne 35 hodín, takže tých 140 hodín za mesiac.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri výpočte priemeru na dovolenku sa vychádza z predchádzajúceho kalendárneho štvrťroka, za ktorý sa zisťuje priemerný zárobok. Rozhodujúcim obdobím je teda kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok.

Ak budete čerpať dovolenku v máji = druhý štvrťrok, rozhodujúcim obdobím (RO) bude prvý štvrťrok, ak ste v ňom odpracovali viac ako 21 dní. Súčet hrubých miezd v RO sa vydelia súčtom odpracovaných hodín v RO. Záleží koľko ste zarobili v prvom štvrťroku.

Ak ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

S prianím pekného dňa,
Lenka